Chci se zde s Vámi podělit o mé zážitky z mezinárodního setkání skautů Intercamp 2011, kterého jsem měl příležitost se zúčastnit. Intercamp se konal v Belgii blízko vesnice Boom od 10. do 13. června. Zúčastnilo se ho přes 2000 skautů a skautek z 10 zemí Evropy, hlavně z Německa, Francie, Nizozemí a Polska. Naši republiku zde zastoupilo na 180 skautů a skautek.

Kamarád z vysokoškolského roverského kmene Skrypta v Praze mě pozval, zda bych nedoplnil jejich výpravu – několik skautů odřeklo účast – a tak jsem se týden před odjezdem rozhodl zúčastnit. Vyjeli jsme ve středu 8. června večer z Prahy a druhý den ráno dorazili do Belgie. První den jsme si prohlédli krásné město Antwerpy a prozkoumali známý přístav lodí vyhlídkovou plavbou po něm. Večer jsme rozbili stany přímo v místě konání Intercampu. Druhý den jsme ještě stihli podniknout výlet do Bruselu. Zde jsme se podívali na evropský parlament, hlavní náměstí Grand Place a známé Atomium z výstavy Expo 1958.

V sobotu ráno začal slavnostním zahájením za doprovodu skautské kapely Intercamp 2011. Takového mezinárodního setkání skautů jsem se zúčastnil poprvé, a o to víc na mě působila energická atmosféra. Překvapením se pro mě stalo setkání se skauty a skautkami ze střediska Zlatá růže od nás z Jindřichova Hradce. Potkal jsem s nimi i známého ze Skautského semináře ELŠ, Sandyho z Nové Včelnice. Dobře jsme později popovídali. Tento den jsme v rámci programu podnikli Hike – asi 5 hodinový pěší výlet s několika stanovišti. Při chůzi jsme potkávali skupiny skautů z různých zemí. Asi nejvíce na mě zapůsobili skauti Harcerstwa Polskiego (Polsko) s jejich polovojenskými uniformami – kroji. Program byl hlavně pro věkovou skupinu skautů a skautek od 10 do 15 let. Na zastaveních jsme si prohlédli muzeum výroby cihel, vyrobili si tamburínku ze zátek od piva, malovali nosem a další. Večer byla možnost navštívit skautské muzeum či se podívat do některého ze skautských obchodů. Také byl oheň s vystoupením belgické kapely hrající keltskou hudbu. V neděli jsme měli program v místě tábořiště. Po absolvování 20 aktivit – lukostřelba, ruční práce, vypalování do dřeva apod. si skauti zasloužili nášivku Played the game, kterou si mohou našít na kroj. Já jsem si vyrobil 2 dřevěné artefakty s vypalovanými ornamenty a naučil plést náramek přátelství. Zde jsem v Service týmu potkal kamaráda Lepida ze Zlína, který se mnou absolvoval roverský lesní kurz Safír. Dobře jsme si popovídali a užili vzpomínání na chvíle z kurzu. Večer byla výměnná večeře. Každý oddíl měl připravit jídlo nebo dezert pro druhé a účastníci obcházeli stolky a ochutnávali různá jídla z odlišných zemí. Pochutnal jsem si na bavorské klobáse i holandské bramborové kaši se salámem. Po hezkém večeru jsme zalehli, abychom brzy ráno vstali a začali balit.

Intercamp 2011 v Boomu se mi moc líbil, zanechal ve mě mnoho zážitků, zkušeností s mezinárodním skautingem, i jak to chodí ve vedení jiného skautského oddílu a rád pojedu někdy na další mezinárodní setkání, jen přemýšlím o tom, že raději než účastník pojedu jako pořadatel, to bude teprve výzva.